Сорочинський ярмарок у Великих Сорочинцях

18.01.2014 Сорочинський ярмарок

Микола Гоголь – великий творець великих брендів. Саме йому має завдячувати Полтавщина за той інтерес, який подорожні проявляють до Диканьки, вечорів на хуторі під нею та Сорочинського ярмарку.

Ярмарок у селі Великі Сорочинці поміж інших ярмарків давньої України не вирізнявся ані розмірами, ані популярністю.

Однак всі ті більші і відоміші ярмаркові торговища з плином часу забуто, а от Сорочинський, дякуючи таланту нашого великого земляка, живе і понині.

І хоча ви вже не побачите більшість з тих образків, які так майстерно подає Гоголь у повісті «Сорочинький ярмарок», дух старовинного ярмарку зберігся і по сьогодні.

Переконайтеся у цьому самі, відвідавши ярмаркове дійство у Великих Сорочинцях, яке проводиться щороку у другій половині серпня, у передостанній тиждень.

Сорочинський ярмарок на ПолтавщиніНа Сорочинському ярмарку завжди людно

Ярмаркова площа розташована на краю села Великі Сорочинці, розміри її чималенькі – більш ніж 16 гекарів, а саму ярмаркову експозицію поділено на тематичні сектори.

Сектор торгівлі витворами декоративно-прикладного мистецтва.

Безпосередньо з одного з центральних входів ви потраляєте в найцікавішу частину ярмарку, де продаються вироби декоративно-прикладного мистецтва українців. 

Прогулючись вздовж безкінечних прилавків з сувенірами, народним одягом, керамікою та виробами з дерева, не поспішайте з покупками. 

Там пропонується багато чого, виготовленого не руками майстрів, а в майстернях глобалізованого світу, тож ваша задача – навчитися розрізняти дійсно рукотвори місцевих виробників від продукції масового виробництва.

Сорочинський ярмарок у Великих Сорочинцях - вишиванкиВироби народних майстрів на Сорочинському ярмарку

 Майстри, як правило, стоять не на центральній алеї, місця на якій «забивають» більш вправні торгаші. 

Зверніть ліворуч чи праворуч у глиб прилавків, саме там ви можете зустріти дійсних авторів, що продають власні вироби. 


З ними можна і поговорити, і замовити щось персонально для себе, і поторгуватися. 

Серед них ви зустрінете представників з різних куточків України, що пропонують вироби саме їх місцевості. Запитуючи про те, звідки приїхав майстер, у вас буде можливість придбати витвори, властиві, наприклад, для Полтавщини, чи Львівщини. Повірте на слово, різниця між здавалося б однаковими виробами, насправді може бути дуже значною.

Етнографічний сектор

Кордоном між попереднім і цим сектором є поперечна пішохідна алея, вздовж якої розмістилося кілька відтворених будівель, зразків українських осель та громадських споруд.

Сорочинський ярмарок у Великих Сорочинцях - етнографічна частинаСорочинський ярмарок - велика площа з багатьма розвагами


Розпочинається ця експозиція з млина, під яким розташовано малу сцену ярмарку. На ній нон-стоп відбуваєтья цікаве дійство: виступають народні колективи, лунають пісні та гуморески. 

Сорочинський ярмарок у Великих Сорочинцях - виступи народних колективівНа Сорочинському ярмарку: виступи народних колективів на сцені


Тут можна постояти і послухати, хоча це далеко не єдина сцена ярмарку. Трохи поодаль знаходиться головна сцена, обладнана місцями для сидіння і навісом від сонця. 

Не легко буде знайти біля неї вільне місце та хоча б трохи побути у цьому вирі танців і пісень варто, адже виступають колективи з усієї області.

Промисловий сектор

Рухаючись центральною алеєю далі, ви потрапите у ту частину ярмарку, де виставляються експозиції різних великих і малих підриємств і підприємців.

Сорочинський ярмарок у Великих Сорочинцях - промислова частинаНа Сорочинському ярмарку можна купити що душа забажає

 

Як правило, тут представлено виробників, так що буває цікаво побачити якісь унікальнів товари місцевого виробництва.


Торгівельний сектор

Ви можете бути розчаровані, дійшовши до цієї частини ярмарку, адже це просто великий виїзний базар з ненайнижчими у світі цінами. Тож, якщо шопінг не входить у ваші плани, заглиблюйтесь у попередні сектори, досліджуючи їх вздовж і поперек.

Атракціони, містечко майстрів та харчування

Ці ярмаркові складові знаходяться на правій частині території. Для дітей пропонується багато розваг на каруселях та атракціонах, або ж під навісом, де проводять майстер-класи майстри декоративно-прикладного мистецтва.

Сорочинський ярмарок у Великих Сорочинцях - майстер-класиМайстер-класи під час Сорочинського ярмарку


Гончарство, лялькарство, лозоплетіння, мальовка, цього та іншого буде вдосталь, якби у вас було бажання і терпіння сідати і навчатися, та при цьому не бурчало в животі, бо в такому разі вам не сюди, а прямісінько у харчовий сектор.

Там ви не знайдете ресторанів з фешенебельними залами, адже ярмарок розгортається лише раз на рік всього на тиждень, а разом з ним і ятки та намети майже похідної кухні.

Хоча все подається у одноразовому посуді, все ж зголоднілі ярмаркувальники знайдуть собі щось до смаку серед страв традиційної української та сучасної кухні.

Ярмаркове життя не стихає і вночі.

Працює найбільша сцена ярмарку, на якій зазвичай виступають зірки і зірочки більшого та меншого маштабів, а площа перед сценою перетворюється на великий танцювальний майданчик.

Ось, наприклад, відео з виступу Вєрки Сердючки на Сорочинському ярмарку.

Але це для переважно для тих, хто оселився у Великих Сорочинцях, у сільських садибах, де не тільки постелять, а ще й нагодують стравами домашньої кухні.

Корисна інформація для подорожніх

Більше інформації про Сорочинський ярмарок, його історію, деталі експозиції можна знайти на сайті організатора.

Гурт "Древо" з села Крячківка Пирятинського району, Полтавської області виконує пісню "Я в Сорочинцях на ярмарку була"

Хто ж після ярмаркування прямує додому, зокрема в Полтаву, якщо поїде шляхом не через Опішню, потрапить у село Веселівка, де розташовано український етно-культурний заклад  "Весела садиба". Там втомлений ярмаркувальник знайде комфортні умови у шинку і юшкарні, зможе покуштувати дійсно смачні страви української кухні, що подаються у гарному посуді і зі щирими посмішками.

А захочете у нас переночувати, для вас є гарна пропозиція:

4-місний номер для родини чи компанії друзів

3-місний номер для пари чи родини

Ярмаркуйте на здоров'я і заїжджайте до "Веселої садиби"!